linkedin behance facebook instagram twitter youtube logo-edx
Skip to main content

ProKrym

Просвітницький курс про історію Кримського півострова, українську політику деокупації та реінтеграції, протидію російській агресії.

Просвітницький курс про історію Кримського півострова, українську політику деокупації та реінтеграції, протидію російській агресії.


У 2014 році Російська Федерація тимчасово окупувала Автономну Республіку Крим та місто Севастополь. Відтоді Україна здійснює дипломатичні, економічні, гуманітарні, безпекові та інформаційні заходи для деокупації Кримського півострова, відновлення державного суверенітету та територіальної цілісності.

Звернення української влади до міжнародних інституцій задля притягнення агресора до відповідальності за численні міжнародні злочини та порушення прав людини внаслідок тимчасової окупації не припиняються ні на день. Міжнародна спільнота не визнала спроби анексії та засудила дії Росії із тимчасової окупації та подальшої неоколонізації та мілітаризації Криму, а також системні порушення прав людини, репресії стосовно корінних народів та переслідування за українську ідентичність.

З кінця лютого 2014 року територія АР Крим та м. Севастополь вимушено відірвана від правового поля України. За цей час державою було сформовано бачення напрямів політики деокупації та реінтеграції Криму та його населення у різних сферах. У 2021 році було засновано майданчик для консолідації міжнародних зусиль для деокупації українського півострова – Міжнародну Кримську платформу. А після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року питання деокупації Кримського півострова та відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах постало як ніколи гостро. Саме тому надзвичайно важливим є формування спільного бачення органів державної влади щодо передумов початку тимчасової окупації, розуміння процесів, що відбуваються на тимчасово окупованій території, пріоритетів та наявних політик держави задля відновлення територіальної цілісності та напрацьованих першочергових кроків із відновлення правового поля України та прав громадян із цих територій після деокупації півострова.

У курсі, який розробили за участі Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, як національного офісу Кримської платформи, міститься інформація щодо історії Кримського півострова, зокрема й у контексті розвитку корінних народів та українців; основні події та наслідки тимчасової окупації для півострова та його населення; ключові нормативно-правові акти, позиції України щодо термінології та окремих важливих питань, пов'язаних із тимчасовою окупацією; кримських органів державної влади, що тимчасово переміщені та діють на підконтрольній Уряду території України; позицій міжнародних інституцій у контексті тимчасової окупації частини території держави; міжнародних судових процесів між Україною та Росією та багато іншого.

Для кого цей курс

Це просвітницький курс для державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування і політиків щодо окремих правових та політичних питань державної політики в контексті тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь.

Метою курсу є ознайомлення його учасників із темою державної політики щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь, подій та процесів, що відбуваються на півострові, а також державною політикою щодо деокупації півострова та реінтеграції громадян із цих територій.

Тривалість і зміст курсу:

Онлайн-курс складається зі вступного відео, 10 лекцій українською мовою з кримськотатарськими субтитрами та додаткової лекції з коментарями експертів англійською мовою. Тривалість відеолекцій – близько 10 хвилин. Лекції розкажуть про:

  • Історію та суспільно-економічні процеси на Кримському півострові до 2014 року
  • Початок збройної агресії РФ та тимчасову окупацію Кримського півострова в лютому 2014 року
  • Процеси в АР Крим та м. Севастополь під час тимчасової окупації
  • Корінні народи та національні меншини (спільноти): права та розвиток
  • Роботу українських органів влади АР Крим та м. Севастополь під час тимчасової окупації
  • Міжнародну політику щодо деокупації Кримського півострова
  • Правосуддя за наслідками тимчасової окупації Кримського півострова
  • Перехідне правосуддя як інструмент подолання наслідків війни
  • Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій АР Крим та м. Севастополь
  • Інтеграцію Кримського півострова та його населення після деокупації в контексті реформ

У додатковій англомовній лекції зібрані коментарі окремих українських експертів і представників органів влади про Крим.

Курс розроблений у межах Проєкту «Підтримка Кримської платформи: час нагадати, що Крим – це Україна», що виконується Фондом Східна Європа за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

USAID Представництво Президента в АР Крим Кримська платформа Фонд Східна Європа

Ведучі курсу:

Вадим Карп’як

Вадим Карп’як

український журналіст, радіоведучий, телеведучий

Ірина Славінська

Ірина Славінська

журналістка, радіоведуча, виконавча продюсерка Радіо Культура

Експертки-розробниці:

Дар’я Свиридова

Дар’я Свиридова

експертка Української правової консультативної групи, експертка коаліції правозахисних організацій “Україна. П’ята ранку”, член Комісії з питань правової реформи при Президентові України

Юлія Тищенко

Юлія Тищенко

експертка національної платформи за стійкість та згуртованість, експертка УНЦПД, заступниця керівника центру внутрішньополітичних досліджень НІСД

Enroll